Metai – Kristijonas Donelaitis

Neturime

Pranešti el. paštu, kai vėl bus sandėlyje

Kategorija:
Leidimo data: 2021
Knygos būklė: Labai gera
Leidykla: Obuolys
Knygos viršelis: Minkštas
Knygos puslapių skaičius: 128

Aprašymas

„Metai“ – didaktinės poemos žanro kūrinys. Tai vienas svarbiausių tekstų per visą mūsų šalies literatūros istoriją. Poemos autorius – Kristijonas Donelaitis, rašęs lietuvių ir vokiečių kalbomis.

„Metai“ parašyti hegzametru, dėl ko tekstas tampa išskirtiniu. Tai yra toks rašymo būdas, kada eilutėje yra tik šeši kirčiuoti skiemenys. Toks stilius puikiai skamba skaitomas garsiai.

Kristijonas Donelaitis savo kūrinyje nepaprastai talentingai perteikė XVII amžiaus vidurio Rytų Prūsijos lietuvių gyvenimą. Daugiausiai dėmesio jis skyrė baudžiauninkų kasdienybei.

„Metai“ sudaryti iš keturių metų laikus atspindinčių dalių: „Pavasario linksmybės“, „Vasaros darbai“, „Rudenio gėrybės“ ir „Žiemos rūpesčiai“. Metų laikai simbolizuoja amžiną ratą, kuris nuolat kartojasi: gimimas, augimas, branda, mirtis. Taip yra su žmonių gyvenimais, taip yra ir gamtoje.

Autorius vaizduojami veikėjai yra paprasti žmonės, o siužetas apima jų kasdienybės aprašymą. Skaitytojas daug sužinos apie to meto darbus, papročius, švenčių tradicijas. Kristijonas Donelaitis nevengė akcentuoti vertybių svarbos, smerkė tinginystę ir aukštino dorą, darbą, laisvės idėjas, tautiškumą. Jo didaktinėje poemoje gausu pamokymų.

Akylas skaitovas įžvelgs ir puikų Kristijono Donelaičio humoro jausmą bei įkvepiančiai perteiktą žmogaus santykį su gamta. Nepaisant to, kad „Metai“ pirmą kartą išleisti 1818-tais metais ir gerokai nutolo nuo dabartinės lietuvių kalbos, kūrinys nepraranda svarbos. Tai ir gyvenimo būdo kronika, ir literatūrinis šedevras.

Atsiliepimai

Atsiliepimų dar nėra.

Būkite pirmas aprašęs “Metai – Kristijonas Donelaitis”